Do postele s kýmkoli, kromě roztočů teda!

Snad jsme se nadpisem nikoho nedotkli, koneckonců vaše postel, vaše pravidla, ale pojďme si dnes trochu přiblížit, jak to tedy s těmi roztoči vlastně je. A s alergiemi. Peřím. A tak vůbec. Dost často se totiž vyskytují názory, že péřové produkty nejsou rozhodně vhodné pro alergiky, ale my bychom tento omyl rádi vyvrátili jednou provždy.

1200x630-perove-vyplne-alergici

Jak to tedy je?

Je třeba si říct, že peří samotné zpravidla není alergenem.

Tím může být prach, bakterie nebo roztoči, kteří se na něm mohou teoreticky usadit, ale samotné peří pouze velmi výjimečně. Roztoči se mohou usídlit úplně stejně v syntetických přikrývkách. Pokud věnujeme péřovým peřinám a polštářům základní péči a budeme je pravidelně větrat, snížíme tím velmi jednoduše výskyt roztočů na minimum. 

Zároveň si přiznejme, že jsme to hlavně my, kdo roztočům chutná.

Jejich potravu totiž netvoří peří, ale především kreatin v odloupaných šupinkách kůže. Nemají tudíž potřebu peří nějak aktivně vyhledávat. Zajímají je šupinky naší kůže, které tak ulpívají i na oblečení, v kobercích a podobně. Peří není vyhledávaná potrava. Zároveň přítomnost roztočů v lůžkovinách není možná ani technicky.

Naše použitá sypkovina je tak hustě protkaná, že roztoči nemají šanci skrz ní proniknout dovnitř. Nehrozí tak únik prachového peří ven, ale ani invaze roztočů dovnitř.

800x800-perove-vyplne-alergiciDůležité je tedy to, co už jednou zaznělo výše. Nejdůležitější je péče!

Pravidelně větrané a udržované péřové výplně nejsou pro roztoče dostatečně lukrativní destinací. Na trhu existuje i velké množství přípravků proti roztočům, my se ale přimlouváme za obezřetnost při jejich používání, nejdůležitější je doopravdy aby peří především nemělo šanci jakkoliv zvlhnout a aby tak nedejbože nedošlo k narušení jeho vlastností.

Prachové husí peří nade vše!

Byla by obrovská škoda si spaní v péřových peřinách a polštářích odpírat. Mají totiž fantastickou a nezpochybnitelnou schopnost odvádět tělesnou vlhkost a zároveň zachovat tělesnou teplotu i v chladném prostředí. Izolační vlastnosti peří jsou totiž nezpochybnitelné.

Pokud jim věnujete naprosto základní péči, která spočívá v tom, že je pravidelně necháte vyvětrat, nebudete je vystavovat slunci ani mrazu či nějaké mechanické zátěži, pak se opravdu není čeho bát. 

Investice do kvalitních péřových výplní je jednak na celý život, ale především je to investice do vás a vašeho kvalitního spánku. A to je oč tu běží. Na dnešní svět je nejlepší se především dobře vyspat!