Ložnicové desatero

Ložnice není holubník a aby se nám v ní krásně žilo a spalo, je dobré dodržovat nějaká základní pravidla. Trochu s nadhledem a trochu vážně jsme sepsali takové ložnicové desatero, které si samozřejmě můžete vyvěsit nad postel, ale možná postačí, když se nad ním jen zamyslíte a případně pošlete někomu, kdo by se nad ním potřeboval zamyslet obzvlášť!

loznicove-desatero-cast 

1/ Do postele chodíme především spát!

A taky samozřejmě koukat na Netflix, jíst, odpočívat, válet se s partnerem… My nechceme nic zakazovat, koneckonců vystupujeme jako propagátoři „života v peřinách“, protože z toho neděláme vědu a víme, že ledacos jde prostě vyprat, ale říct to nahlas bohužel musíme… Pro váš spánek a jeho kvalitu je mnohem, mnohem lepší, když budete vaši postel brát opravdu jen jako místo pro spaní.

2/ Mobilní telefon maximálně jako budík, a i to si rozmyslete

Pokud před spaním projíždíte sociální sítě a hned po probuzení se pídíte po tom, co je na nich, během toho, co i všichni ostatní spali, nového, máte problém. To víte asi sami, ale přišlo nám důležité vám to říct. Zkuste si před spaním spíš číst knihu, je to trochu klišé, ale usínat se vám bude mnohem lépe. A malý tip od nás – pokud používáte mobil jako budík, zkuste ho mít dál od hlavy. Minimalizujete tak negativní záření, ale hlavně ráno budete muset udělat pár kroků k vypnutí budíku a budete tak rázem probuzeni!

3/ Oblečení na ven je na ven, kdo tady tomu nerozumí?

Přijdete domů a plácnete sebou do postele? Někdy si to situace žádá, ale vzpomeňte si, jak jste jeli metrem, seděli v parku na zemi a otírali si do kalhot ruce… Pojďme se domluvit, že to odteď dělat nebudete, hm? Všechny nečistoty jsou rázem z vašeho oblečení třeba na vaší pleti a to nikdo nechce.

4/ Obejmi a padej na svoji půlku!

Teď jdeme trochu na tenký led, ale jednou chceme dělat osvětu, tak musíme jít do rizika. Možná si myslíte, že není nic lepšího než usínat v náručí svého partnera, ale my si myslíme, že je právě lepší cokoliv jiného. Správná poloha je pro váš kvalitní spánek nesmírně důležitá, ale pokud jste trochu přidušení, máte přilehlou ruku a bolí vás za krkem, troufáme si tvrdit, že ráno nebudete úplně odpočatí. Doporučujeme se tedy pomazlit na dobrou noc a pak si každý hledět své poloviny ve své ideální spací poloze… A ráno se na sebe zase můžete těšit!

5/ Jste větrací typ?

Lidé se odjakživa dělí na dvě poloviny-ti, co větrají a ti, kteří ne… My vás ale prosíme, abyste ve vaší ložnici větrali. Často. Nejen kvůli vám a vašemu spánku, ale prospěje to třeba i vašim péřovým výplním!

6/ Televize jako zabiják…

…spánku, romantiky a všeho ostatního. Tady budeme trochu přísní. Mít televizi v ložnici je špatný nápad. Bez výjimky. Obecně nedoporučujeme před spaním nic sledovat v posteli ani na vašem počítači. A pokud už nutně chcete nebo třeba potřebujete pracovat, doporučujeme si pořídit brýle s filtrem proti modrému světlu.

7/ Postel a dost!

Dobře, teď trochu přeháníme, ale vážně. Rozhlédněte se po vaší ložnici a upřímně se zamyslete nad tím, zda tam není příliš nábytku, předmětů, květin či dalších zbytečných věcí. Zbavte se všeho, co by mohlo bránit optimálnímu proudění vzduchu, chytat prach nebo sloužit jen k hromadění dalších věcí. Nebo fakt existuje někdo, kdo z toho rotopedu sundal haldy oblečení a doopravdy na něm jezdil?

8/ Vy už před sebou prdíte?

Gratulujeme. Ale nebylo by lepší v ložnici přeci jen zachovat nějaké dekorum? Pro oba z vás samozřejmě platí vše uvedené, ale je třeba říct i tu nepříjemnou pravdu. Víme, že jsme jen lidi, ale zkuste v ložnici trochu korigovat vaše tělesné projevy. Bude to příjemnější místo pro vás oba. Stejně tak se snažte chodit do postele vždy čistí a osprchovaní.

9/ Ideální ložnice

Zamyslete se nad vaší ložnicí jako celkem. Je dostatečně prostorná? Vzdušná? Velká tak akorát? Vymalovaná tak, aby vám dodávala klid a ničím nerušila? Tohle všechno je vlastně nejdůležitější. Pokud spíte na proležené matraci nebo je vám vaše postel malá, větrání a odstranění televize váš spánek bohužel nezlepší.

10/ Udržujte lože i ložnici v čistotě!

Tohle je také velmi důležité! Tak, že o tom máme mimochodem článek. Snažte se měnit povlečení alespoň jednou týdně, utírat prach, větrat a vůbec si tu vaší ložnici trochu hýčkat! 

 

Spánek je velmi důležitá součást našeho života, tak budeme rádi, pokud vás naše odlehčené desatero nasměruje k nějaké drobné změně.