Má to cenu, když to má takovou cenu?

Když si pořizujete auto, můžete se snažit ušetřit, investovat nebo se spokojit se zlatým středem. Žádná možnost není špatná, ale jednotlivá svezení jsou diametrálně odlišná. S cenou roste kvalita a nemusí se nutně jednat o auta. Pojďme si říct, jak to tedy je.

Co víme a v čem se mýlíme - gramáž povlečení

Mnoho lidí se při výběru povlečení řídí jeho gramáží. Stejně tak i u výběru ručníků, utěrek, prostěradel, přikrývek, polštářů a dalších. Uvádění gramáží u výrobků je pro většinu zákazníků matoucí, protože se domnívají, že je to hlavní srovnávací parametr kvality zboží. 

Jenže vyšší gramáž nemusí nutně znamenat vyšší kvalitu!

kvalita-technologie-povleceni-clanek

Pro kvalitu povlečení je důležitá:

 • odrůda bavlny, jakost, délka vláken (mykaná nebo česaná bavlna)
 • způsob zpracování přástu
 • jemnost příze
 • technologie tkaní
 • počet zákrutů na niti
 • hustota tkaní
 • úpravárenské technologie kalandrování
 • mercerace
 • sanforizace
 • adjustace
 • typ barev a tisku
 • kvalita šití a další.

Jde vám z těch pojmů hlava kolem? Snad vás uklidní, že si je nemusíte pamatovat. Pokusíme se vám vysvětlit, co je doopravdy u výběru povlečení důležité, abyste to zvládli vyhodnotit i sami.

Každá ze zmíněných operací se dá ošidit a má vliv na cenu a kvalitu. 

Skutečně kvalitní povlečení je vyrobeno z příze s dlouhými a tenkými vlákny, které i přes svoji nízkou gramáž zajišťují vysokou hustotu vláken na centimetru čtverečním. Díky tomu je docíleno vyšší pevnosti povlečení a minimalizování jeho srážení či poškození.

Často se říká, že čím vyšší dostava útku (čili počet osnovních nebo útkových nití na určitou jednotku délky (na cm nebo na 10 cm), tím kvalitnější povlečení.

Jako zákazníci jsme naučeni ztotožňovat vysoká čísla s luxusem a většinou jsme to přijali jako fakt - koneckonců potřebujeme nějaký způsob, jak kvalitu měřit. Nicméně prodejci s těmito čísly poměrně často “experimentují” a ve výsledku nemají žádnou výpovědní hodnotu.

Co znamená dostava u povlečení?

Podle definice je počet vláken jednoduchý: Je to počet nití vetkaných do jednoho čtverečního centimetru látky. Ve skutečnosti to však není zdaleka tak jednoduché. Do určitého prostoru se fyzicky vejde jenom určitý počet nití. U lůžkovin je maximální počet kolem 400. 

To znamená, že pokud vidíte sady povlečení, které uvádějí dnes všudypřítomných 600, 800 nebo 1000 či více vláken, musel být výrobce velmi kreativní, aby tohoto čísla dosáhl.

Jedním z nejběžnějších způsobů je započítání jednotlivých pramenů.

Poznámka ke konstrukci tkaniny: Každá nit je tvořena jednotlivými vlákny, která jsou stočena do pramene. Když jsou dvě vlákna stočená dohromady, jedná se o doupramennou nit,  se třemi vlákny se jedná o třípramennou nit a tak dále.

Někteří výrobci se rozhodnou počítat každé z vláken zvlášť, čímž snadno zdvojnásobí nebo ztrojnásobí dostavu - a tím i cenu.

Na skutečnou kvalitu textilie to však má jen malý vliv. Jindy zase mohou pro zvýšení počtu vláken použít tenčí vlákna, což může zkrátit životnost prádla, aniž by se zvýšil jeho komfort.

Na co se zaměřit při nákupu ložního prádla

Dostava je pouze jednou z vlastností povlečení a neoznačuje kvalitu bavlny, ze které jsou vlákna utkaná, ani její povrchovou úpravu - dva atributy, které mohou výrazně ovlivnit kvalitu a úroveň pohodlí vašeho spánku.

Složení vláken 

Jednou z vlastností, na které záleží více než na dostavě, je složení vláken. Povlečení s dostavou 400, vyrobené z vysoce kvalitních vláken, může být na dotek měkčí a vydrží déle, než povlečení s vyšším počtem vláken vyšší dostavou vyrobené z méně kvalitních vláken. Ačkoli výrobci mohou používat širokou škálu materiálů, včetně polyesteru, přírodní vlákna, jako je bavlna a len, jsou nejprodyšnější, takže vám při spánku zajistí největší pohodlí.

Povrchová úprava

Ve snaze pomoci povlečení udržet si svůj tvar a zabránit pomačkání mnoho výrobců upravuje svá prostěradla chemickou úpravou, včetně chlóru a formaldehydu. Tento proces však kupujícího vystavuje těmto toxinům každou noc a může dráždit citlivou pokožku.

Naše povlečení nese certifikaci Öeko-Tex, což znamená, že máte jistotu, že vaše ložní prádlo je vyrobeno bezpečně bez škodlivých látek, jako jsou těžké kovy nebo formaldehyd.

Tak jak tedy? Pokud jsou tedy dostava i gramáž nepodstatná, na co se při nákupu povlečení zaměřit?

My doporučujeme, aby se lidé zamysleli nad tím, jaký pocit na kůži preferují. Někteří mají rádi chladivý a svěží pocit, zatímco jiní mají rádi své ložní prádlo super měkké a hladké.

Definujte si pocit, který vás každý večer láká do postele a ráno vás na svět probouzí svěží a omlazené. V posteli strávíte třetinu svého života. Každý okamžik by měl být takový, aby vám nabídl pocit, který hledáte.