Nehody se stávají i v ložnici II.

V minulém článku jsme si otevřeně přiznali, že nehody se prostě stávají, bohužel i v posteli. Víno, dítě či pes ve vašem čerstvě vypraném povlečení je dobrý nápad do té doby, než se to nějak pokazí a pokazí se to téměř vždy. Řekli jsme si, co můžete udělat, předem, co byste měli udělat okamžitě a jak se postarat o vaše péřové výplně. Každá taková nehoda v posteli ale směřuje spolu s vaším povlečením k pračce, takže se dnes zaměříme především na to.

nehody-se-stavaji-cast-2-body

Perte jako profík

Není to jen o tom dát vše do pračky a zapnout program. Překvapivě i na praní prádla se dá ledacos zkazit, my ale naštěstí víme, co lze i zlepšit a tak vám přinášíme seznam našich tipů:

  • Raději ještě jednou připomínáme osvědčený tip z minula. Pokud jsou na povlečení skvrny, naneste na ně alespoň patnáct minut před praním nějaký osvědčený přípravek na skvrny, my doporučujeme žlučové mýdlo! V dnešní době lze sehnat i veganské varianty tohoto produktu a výrobci dokonce garantují stejnou účinnost.
  • Pračku nepřecpávejte! Lepší je várku rozdělit, aby povlečení mělo v pračce a následně třeba i sušičce dost místa, aby se mohlo hygienicky vyprat či usušit.
  • S tím souvisí i to, že je lepší prát povlečení odděleně od ostatního oblečení. To má tendenci se různě zamotávat, “zmuchlat” se v rohu a důkladně se tak nevyprat či nevysušit. 
  • Pokud povlečení perete 1x týdně a častěji a zároveň na něm nejsou výrazné skvrny, doporučujeme prát na jemnější cyklus, který je šetrnější k tkanině.
  • Obecně také platí, že tmavé povlečení má tendenci blednout, takže není vhodné prát ho na vysoké teploty.
  • Několikrát jsme zmínili sušičku, nicméně pokud máte tu možnost, doporučujeme vaše povlečení sušit venku na šňůře! Je to v první řadě mnohem ekologičtější, ale i praktičtější! Sluníčko totiž krásně vybělí zbytky skvrn. A navíc to usínaní v čerstvě vypraném povlečení, které schlo na čerstvem vzduchu…

Na závěr ještě doporučujeme, než povlečení znovu povléknete, ujistit se, zda je doopravdy úplně suché. V opačném případě se povlaky a výplně mohou zapařit, což vede k množení bakterií nebo třeba vzniku plísní.

nehody-se-stavaji-clanek

A jak často prát, když se nehody nestávají?

To je dobrá otázka! Je nám jasné, že víno v posteli nemusí vždy skončit katastrofou a vede zpravidla jen k příjemnému večeru. Znamená to tedy, že pak není důvod vaše povlečení často prát, když ho udržujete v čistotě? Ani omylem!

Chápeme, že převlékání ložního prádla není úplně nejzábavnější činnost, ale věřte, že pravidelné praní jednou za týden, v nejzazším případě jednou za dva, je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Ačkoliv povlečení nevypadá špinavě, opak je pravdou. Apelujeme teď především na svobodné muže ve věku 18 až 25 let.

Podle Business Insideru v jednom výzkumu 55 % z nich uvedlo, že si povlečení mění jen čtyřikrát ročně…K tomu snad ani nic nemáme. 

Jiná studie zase zjistila, že na typickém polštáři je až 16 různých druhů hub a doslova miliony jejich spor. A ve vašem nevypraném povlaku na polštář či prostěradle je až 39x více bakterií než v miskách na krmivo pro domácí zvířata a dokonce několik tisíckrát více bakterií, než na záchodovém prkénku.

Černé na bílém

Pokud by vás náhodou ani tohle nezlomilo, sepsali jsme pro vás jasně a přehledně důvody, proč byste měli vaše povlečení hodit do pračky hned, jak dočtete tento článek. Černé na bílém tu bohužel nejsou jen důvody, ale i všechny mikroskopické potvory na vašem ložním prádle!

V noci vyloučíme asi 15 milionů kožních buněk, ale ty se v povlečení jen tak nehromadí. Čekají tam na ně totiž roztoči. A čím déle naopak vy čekáte mezi praními, tím více potravy tito tvorečkové mají a tím více se rozmnožují a množí.

Pokud tedy nebudete prát povlečení, nebudete spát rozhodně sami. Budou tam s vámi totiž stovky tisíc různých breberek. A to nechcete.

Pokud vás trápí problémy s pletí, mělo by být praní povlaku vašeho polštáře ještě častější. Na povlečení se hromadí kosmetické přípravky, která se tam dostávají z vaší pleti. Z vašeho polštáře se tak postupně stává něco, co ze všeho nejvíce připomíná použitý odličovací ubrousek.

A chcete snad spát na použitém odličovacím ubrousku? Všechny nečistoty se během následujících nocí přenesou zpátky na vaši pleť a pokud se ráno divíte, proč máte akné, tak my se tedy nedivíme.

Měnit povlečení častěji než jednou týdně také doporučujeme astmatikům a alergikům. Omezíte tak výskyt roztočů na minimum. Prachoví roztoči a jejich výkaly produkují bílkoviny, které u alergiků způsobují zarudlé a svědící oči, rýmu a další příznaky podobné nachlazení. 

Zní to všechno trochu děsivě, ale ve skutečnosti je opravdu jednoduché všem těmto problémům předejít.

Perte vaše povlečení a perte ho často.

Jak vám říkáme v první části tohoto článku a proč v té druhé. Používejte co nejteplejší vodu a z povlékání postele si udělejte příjemný rituál. Doporučili bychom k tomu klidně sklenku vína, ale moc dobře víme, co umí nadělat za paseku…

 

Vše tedy podle svého uvážení, jen to povlečení opravdu perte co nejčastěji!