S kým strávím noc? Vyberte, jestli je pro vás ten pravý satén nebo perkál

Jistá je jedna věc. V posteli strávíme asi třetinu života. V tom, jak dobře se nám spí, hraje velkou roli nejen matrace, postel nebo třeba partner, ale i povlečení. Zrovna to je nám ostatně nejblíž.Nejlepší materiály, z jakých povlečení může být, jsou perkál a satén. Oba jsou z bavlny, oba jsou příjemné a krásné. Nedá se říct, že je jeden lepší a druhý horší.

„Je to jako s vínem, je lepší bílé nebo červené? Každé je skvělé. Jen jiné. A chuť na ně se může měnit. Stejné je to i v případě povlečení.“

Marieli

Perkál nebo satén? Obojí je z ekologické bavlny

Perkálová i saténová povlečení MARIELI jsou vyráběná z ekologické bavlny pěstované v Egyptě. Jejich látka je tkaná z dlouhých vláken a právě díky tomu jsou o poznání měkčí než obyčejná povlečení na trhu.Technicky rozdíl mezi perkálem a saténem spočívá v tom, jak přesně je látka utkaná. A právě tenhle rozdíl umí dělat divy v tom, jak se v nich člověk cítí.

Perkálové povlečení

MarieliPerkál, jehož jméno mimochodem pochází z perštiny, je matný, pevný, ale přitom i lehký, nadýchaný a hlavně velmi prodyšný. Díky tomu je ideální do teplejších měsíců nebo se hodí pro ty, kteří nemají rádi v noci moc teplo nebo se potí.

„Perkál je křupavější, chladivější, trochu jako čerstvě vyžehlená košile,“ popisuje Terezie, která za MARIELI stojí.

Nesporná výhoda perkálu spočívá v tom, že je tahle tkanina z velmi jemných přízí extrémně odolná.

  • Výborně se pere na 60, s každým praním navíc vypadá lépe
  • Vydrží díky pevné vazbě dlouhých vláken v perfektní formě léta.

Na rozdíl od saténu je ale mačkavější a pro nejlepší potěšení z povlečení je lepší ho žehlit.

Saténové povlečení

MarieliSatén se tolik nemačká a je tak dobrou volbou pro zaryté odpůrce žehličky.

Nespleťte se.

Aby bylo ale hned jasno, zapomeňte na "známý" lesklý, lepivý, hladký satén. Tahle látka z umělého polyesteru nebo viskózy nemá skoro nic společného s pravým saténem ze stroprocentní bavlny, o které je tady řeč.

Mluvíme o speciální vazbě z dlouhých jemných vláken. Ta zaručuje hebký a hedvábný vzhled i pocit.

Oproti perkálu mívá vyšší gramáž a je tak těžší, teplejší a ideální pro chladnější noci, nebo na celý rok pro ty, kteří si potrpí na zachumlání a teplo.

„Sáhneš si na něj a miluješ ho. Na dlouhé zimní večery v posteli je ideální,“ říká Terezie.

 

A který materiál je tedy ten správný?

Povlečení z obou materiálů ale má jednu důležitou věc společnou. „Dlouho jsem hledala výrobce, který bude mít perfektní materiál a zároveň bude brát vážně jak ekologii, tak i pracovní podmínky,“ říká Terezie, pro kterou jsou Öko-Tex certifikáty naprostým základem. 

Nakonec našla výrobce v Izraeli, který předčil své evropské konkurenty nejen v kvalitě, ale i v přístupu k ekologii. Navíc má dlouhou tradici i prestižní zákazníky z celého světa, mezi kterými nechybí špičkové hotely jako je Hilton, Sheraton nebo Ritz-Carlton.

Proč doma nespat stejně dobře jako v pětihvězdičkovém hotelu?

S perkálovým a saténovým povlečením je to jako s tím vínem. Ani s jedním neuděláte chybu. Jen někdy se hodí víc bílé, jindy červené. Tak na co máte chuť?

Podívejte se na naše bavlněné povlečení a vyberte si tu správnou kolekci ze saténu nebo perkálu.