“Krása pramení z nitra našeho těla,” říká jogínka Soňa Audesová

V dnešním rozhovoru se zaměříme na krásnou pleť. A co pro její získání můžeme udělat, aniž bychom si museli nakoupit spousty kelímků pod příslibem zázračné proměny. Samozřejmě i kvalitní kosmetika hraje svoji roli. Nicméně dnes půjdeme hlouběji, k samotnému zdroji naší záře a krásy.  

Hostem dnešního rozhovoru je Soňa Audesová. Soňa předává ve svém kamenném i on-line jógovém studiu MED-i-YOGA ženám tradiční jógovou a ajurvédskou moudrost. Zaměřuje se na zdraví a well-being žen a provází je procesem osobního a duchovního růstu ve všech fázích života. Pomáhá ženám cítit se dobře ve svém těle, znovupoznávat jeho neskutečnou inteligenci a schopnosti a objevovat a rozvzpomínat se na pozapomenutou moudrost zdravého a spokojeného žití a ženskou sílu, které pramení z propojení našich životů s rytmy přírody. Pomáhá jim čerpat sílu, klid a spokojenost pro naše každodenní životy.

Soňo, prozradíte nám, jak se dívá na krásu jóga a ajurvéda? A jak se tento přístup liší od konvenčních kosmetických praktik a technik?

Touha po zdraví a kráse lidstvo provází od nepaměti. Krása tu vždycky byla, je a věřme, že i bude. Krása inspiruje, spojuje, pomáhá nám osobnostně i emočně růst. Stojí za vývojem lidstva a rozvojem civilizací. Je zdrojem naší spokojenosti. A ruku na srdce, všichni po kráse v nějaké její formě toužíme. 

Ajurvéda je jednou z větví starověké moudrosti z oblasti dnešní Indie a krásu vnímá jako odraz celkového zdraví a harmonie člověka. Tedy toho, co se odehrává v každém z nás uvnitř. Na rozdíl od moderního přístupu, který se zaměřuje zejména na povrchové úpravy a opravy, ajurvéda je holistický systém. Jako taková vnímá člověka a jeho život jako celek. Všechno, co děláme, co, kdy a jak jíme, jak žijeme a přemýšlíme o světě se odráží na našem zdraví a psychické pohodě. A tím pádem i na našem vzhledu a tom, co z nás vyzařuje.

Co tedy musíme udělat pro to, aby z nás šla ona vnitřní záře?

Vnitřní záře jako odraz vnitřní krásy vychází z vnitřní rovnováhy. A to rovnováhy dóš. To jsou velice zjednodušeně řečeno shluky přírodních prvků v určitých kombinacích, které nesou společné přesně definované fyzické a mentální kvality. Dóši jsou tři – váta, pitta a kapha. 

Většina z nás je od okamžiku početí originálním mixem dvou dóš. A v tomto pranastavení se můžeme těšit optimálnímu zdraví, pokožka je čistá a zářivá. Jenže jakmile se narodíme, začne na nás působit řada vlivů, dóši se začnou vychylovat a to se odráží na našem zdraví a samozřejmě i na pleti. 

Jak tedy můžeme o rovnováhu dóš usilovat, co pro ni můžeme dělat?

Rovnováhu nastolíme správnou stravou, životním stylem, péčí o spánek a o naši životní energii. Ajurvéda nás učí, že krásná pleť není izolovaný cíl, ale že je to skutečně odraz našeho celkového zdraví a neexistuje k ní zkratka.

Zmínila jste dóši a že každý z nás má svou jedinečnou konstituci. Jaký vliv mají dóši na naši pleť a jaké speciální rutiny pro jednotlivé dóši doporučujete?

Pro ajurvédskou kosmetickou péči je poznání vlastní dóši zásadní. Váta typy mají často suchou a citlivou pokožku, potřebují hydrataci a hodně výživy. Pitty se častěji potýkají s problémy spojenými s teplem, začervenáním, záněty a dělá jim dobře zklidňující a ochlazující péče. Kaphy mají sklony k mastnější pleti, prospívá jim pročišťování pleti a častější peelingy.  

V ajurvédských textech často najdeme zmínky o roli výživy na zdravou a krásnou pokožku. Můžete se s námi podělit o nějaké stravovací doporučení? Které potraviny mají podle ajurvédy na pleť příznivý vliv?

Ráda. Ajurvéda radí přizpůsobit výživu svojí dóše. Například váty by měly konzumovat teplé a výživné potraviny jako např. ghí nebo vařené obiloviny. Pittám dělá dobře strava, která ochlazuje, jako např. okurky nebo máta. Kaphy budou prospívat na lehčích, trochu kořeněnějších jídlech a vyhýbat by se měly těžkým a mastným pokrmům.

Pro všechny tři dóši platí potřeba dostatečně pít. Ideálně teplejší vodu, kterou tělo lépe vstřebá a která podporuje trávení a tím i zdraví. 

A spíše než obecný seznam super beauty potravin ajurvéda klade velký důraz na správné trávení a podporu jeho činnosti. Říká, že nejsme to, co sníme, ale to, co strávíme. Proto několikrát v roce doporučuje speciální trávící restarty či detoxifikace.

Jaký vliv může mít takový trávicí restart na naši pleť? A co si pod ním můžeme představit?

Ajurvédský trávicí restart má za úkol odvést z těla toxiny, které mohou způsobovat různé nemoci a na pleti se projevovat např. ekzémy, pupínky, suchými místy, předčasnou tvorbou vrásek, ochabnutím pleti atd.  Zároveň má posílit tzv. trávicí oheň a díky němu podpořit přijímání, zpracovávání a vstřebávání živin z potravy. Tělo pak je silnější, odolnější, prokrvenější, pokožka je čistší, hladší, pružnější a zářivější. 

Většinou trvá mezi třemi a 14 dny a spočívá v úpravě stravy, zařazení speciálních samomasáží, sebepečujících očistných technik (suché kartáčování, peelingy, koupele), zklidňujících pohybových technik (jóga, pobyt v přírodě), spánkového režimu, jakož i meditací a dechových technik, které napomáhají harmonizovat nervový systém a snížit množství stresových hormonů v těle.

Když mluvíme o spánku, všichni víme, že spánek našemu zdraví a kráse prospívá. Jak se na něj dívá ajurvéda?

V ajurvédě je spánek jedním z pilířů zdraví a krásy. V ajurvédských textech se hovoří o hlubokém propojení spánku, fyzického a psychického zdraví a krásy. Během spánku dochází k harmonizaci dóš, organismus regeneruje, spouští omlazující a léčebné procesy a to všechno přispívá ke zdravé a krásné pokožce.

Kvalitní spánek má také vliv na naši mysl a psychické rozpoložení. Málo spánku nebo nekvalitní spánek se velmi brzy odrazí na naší pohodě – jak psychické, tak fyzické. Člověk pak hůř reaguje na stresové situace a to se opět může odrážet na pleti.

Jak tedy na kvalitní a výživný spánek pro krásu, máte nějaké tipy?

I tady bude hrát roli naše dóša, ale obecně ajurvéda doporučuje chodit spát do 22 hodin a vstávat před šestou hodinou ranní. Poslední hodinu před spaním by se člověk už měl věnovat zklidňujícím činnostem v tlumeném světle jako uvolňující klidné józe, meditaci, rozjímání, dát si teplou koupel, namazat se olejem, případně přidat trochu vhodného aromatického oleje na zklidnění a podporu spánku. Nebo si dát některý z večerních ajurvédských elixírů jako např. zlaté mléko. 

Poslední jídlo před spaním by mělo být dvě až čtyři hodiny.

A jak vypadá Vaše večerní ajurvédská rutina pro krásu?

Ta se liší podle ročního období a toho, co se zrovna v životě děje. Ale obecně potřebuji svoji zklidňující večerní koupelnovou seanci. Odlíčím se, osprchuji, lehce promasíruji tělo olejem a opečuji svoji pleť. V posteli chvíli rozjímám nebo medituji a pak uléhám. A největší rituál pro mě je samotné uléhání. Vždycky vnímám každým kouskem, jak se moje tělo opírá o postel, hlava zapadá do polštáře a jaký to je pocit, když se přikryji peřinou. To je moje meditace vděčnosti za měkkost, komfort, pohodlí a bezpečí.

Tady se úplně nabízí otázka co vy a povlečení?

Před pár lety jsme si pořídili novou postel a s ní i nesmírně příjemné polštáře, peřinu a povlečení. Tehdy jsem pochopila, že skutečně hraje roli, na čem a v čem spíme. Takže ano, miluji příjemné povlečení, je to pro mě velice důležitá věc. A ještě o stupeň výš jsem teď povýšila své spaní s hedvábným polštářem MARIELI

V ajurvédě je hedvábí velmi ceněné pro své účinky na pleť a vlasy. Je hladké a jemné, čímž redukuje tření, což pocítí zejména citlivější nebo sušší pokožka. Pitty zase ocení, že hedvábí má chladivé a zklidňující vlastnosti a kontakt s ním ji hamonizuje. A to nejen na úrovni pokožky, ale skutečně do hloubky.

Obecně dotyk naší pokožky a hedvábí v našem těle vzbuzuje velice příjemné pocity. Od pradávna je hedvábí symbolem luxusu a krásy a my v sobě tenhle symbolismus máme zakódovaný. Každým dotykem s hedvábím (a dalšími luxusními materiály) v sobě tento pocit probouzíme a to přispívá k pocitu smyslového uspokojení, blaženosti a hlubokého zklidnění. A tím pádem i k lepšímu, klidnějšímu a výživnějšímu spánku.