Dejte rostlinám v bytě zelenou!

Samozřejmě, že nic nebude slušet vašemu interiéru tak, jako produkty MARIELI, ale víme ještě o něčem velmi působivém. Jsou to rostliny! 

Jste chodící encyklopedie pokojových rostlin, navštěvujete pravidelně swapy pokojovek a ve volných chvílích přesazujete a sprchujete své zelené spolubydlící? Nebo patříte k těm, co zběsile hledají na internetu jak oživit uschlý rýmovník a k dokreslení zoufalství nachází jen hesla o tom, že rýmovník je nejvhodnější pro všechny začátečníky, protože prakticky nejde zabít? Nebo nejste ani jeden extrém, za oknem máte pár bylinek a v obýváku nějakou zelenou klasiku, kterou prostě zaléváte a necháváte tak nějak žít vlastním životem? Všechny přístupy chápeme a máme jen jednu radu. V každém případě vytrvejte! Rostliny v bytě jsou naprosto bezkonkurenčním doplňkem, který může navíc pozitivně ovlivnit vaše zdraví a samozřejmě i spánek! Když zvolíte vhodnou kombinaci rostlin, které čistí vzduch, spaní do růžova je zaručeno. 

Ale popořadě, zaměřme se nejdříve na estetickou funkci. Pokojové rostliny oživí každou místnost a každý interiér. Jejich uklidňující zelená barva je zpravidla posledním detailem, který v místnosti chyběl k dokonalosti. A navíc to není jen o samotné rostlině, její doslova neoddělitelnou součástí bývá vždy květináč a to je hned další designový prvek do vašeho domova. V dnešní době máte na výběr z nepřeberného množství druhů, stylů, barev i materiálů pro zútulnění každého interiéru. 

clanek_gardners_monstera

Pokojové rostliny nemohou chybět ani v novém Showroomu MARIELI. Protože je koncipován jako byt, vešlo se tam nepřeberné množství druhů, které podtrhují atmosféru jednotlivých místností, a zároveň jsou vybrány i tak, aby jim prostředí v dané místnosti vyhovovalo. Všechny rostliny máme díky milým lidem z Gardners, kteří se velmi zodpovědně ujali tohoto úkolu. 

A jaké rostliny u nás můžete najít jako inspiraci pro váš byt? 

V ložnici je to například krásná Monstera deliciosa, která se vyznačuje vykrojenými listy a vzdušnými kořeny. Zajímavostí u monster je, že zatímco dospělé rostliny mají právě charakteristické vykrojení, u mladých nalezneme jen listy srdcovitého tvaru bez děr. Dávejte si ale pozor, monstera, ačkoliv velmi oblíbená, je pro lidi i zvířata jedovatá. 

Monsteře dopřejte dostatek světla, díky kterému bude mít krásně vykrojené listy, ale nevystavujte ji přímému slunečnímu světlu. Opatrní buďte také se zálivkou, rostlina bude raději přeschlá než přelitá. Velké listy je dobré pravidelně otírat od prachu. 

Další tipy na pokojovky vhodné do ložnice:
Do místnosti plné světla si pořiďte majestátní Strelitzii nicolai. Pokud toužíte po originální rostlině, pak doporučujeme Alocasia amazonica Polly a pro úplné začátečníky, kteří chtějí ložnici rozzářit sytě zelenou je jasná volba kapradina Nephrolepis cordifolia Duffii.

clanek_gardners_loznice

V obývacím pokoji najdete mimo jiné Dracaenu surculosu, krásnou rostlinu s oválnými listy. Dracény jsou velmi oblíbené pokojovky, původem z Madagaskaru. Mají jedinečnou schopnost snižovat obsah škodlivých látek v ovzduší. Poradí si například s formaldehydem, benzolem nebo trichloretylenem. 

Nemá ráda průvan ani přímé slunce, vyhovuje jí příjemná pokojová teplota. Dávejte pozor na přílišnou péči a dracénu nepřelijte, snadno může dojít k uhnívání kořenů.

Kousek od gauče stojí krásný Ficus lyrata. Myslíte si, že fíkusy patří do minulosti? Omyl! Fíkusy rozhodně patří do vašeho interiéru! Po fíkusu sáhněte v případě, že potřebujete vyplnit větší prostor, protože tyto rostliny jsou známé tím, že velmi rychle rostou. Roční přírůstek může být až 50 cm. V jejich přirozeném prostředí, kterým je Indie a Indonésie, dorůstají obrovských rozměrů, za což platí vysokou daň jiné rostliny. Fíkovníky se totiž plazí vzhůru za světlem, po ostatních rostlinách, které kvůli tomu bohužel většinou uhynou. Na doma pro fíkus pořiďte kokosovou tyčku, po které se bude moct plazit. Neměňte zálivku, ani prostředí, tyto pokojovky jsou velmi citlivé na změny.

Pro více informací o rostlinách a dalších tipech navštivte web Gardners a nezapomeňte se přijít podívat i do našeho Showroomu MARIELI. Vedle prémiových produktů můžete obdivovat i naše krásné pokojovky.