Jarní úklid, čas na sebe i nový nadhled: jak na organizaci své dokonalé ložnice snů?

Nelekejte se, nejde o nic hrozného! Nebudete si muset vzít v práci týdenní volno, nastudovat KonMari metodu nebo vymalovat celý dům hygge barvami. To by bylo od seberelaxace na hony vzdálené, i když pokud by vás to udělalo šťastné, rozmlouvat vám to nebudeme. Jen si to představte: jaro je za dveřmi! Váš domov je plný květin. Sluneční paprsky prosvítají okny a vy se cítíte ve své ložnici nejvíc zrelaxovaně. Pokud vás tato představa láká, čtěte dál… Máme pro vás tipy, jak si uklidit ve vaší ložnici a možná tak trochu i v životě. 

5 tipů, jak mít dokonale uklizenou ložnici, ve které se bude perfektně odpočívat

TIP1: Začněte od podlahy… respektive od stropu

Strhněte to jako náplast! Než začnete aranžovat květiny do vázy, je potřeba vrhnout se na tu nejméně oblíbenou část každého úklidu - úklid. Než začnete pracovat na zemi, mrkněte pohledem ke stropu, vymeťte všechny pavučiny (ano, určitě tam nějaké najdete), otřete stropní svítidla a rámy obrazů. To stejné pak udělejte u země a utřete všechny podlahové lišty, mrkněte pod komody a hlavně pod postel. Podle odborníků na úklid a organizačních guru je právě místo pod postelí tím nejšpinavějším ve většině domácností (Překvapení! My víme!). Ruku na srdce… kdy jste pohledy vytírali nebo vysávali pod postelí? Vyhrňte si rukávy a pusťte se do toho. Koneckonců kvalitu spánku a v nejhorším případě i celkový zdravotní stav může snadno všechen ten prach, nečistoty, kožní buňky, vlasy a nebo dokonce spory plísní víc než ovlivnit. 

TIP2: Čas na výměnu peřin

Se změnami ročních období přichází čas i na změnu šatníku. Ne, do obchodů kvůli tomu rozhodně chodit nemusíte. Naprosto bude stačit, když složíte oblíbené vlněné svetry do krabic a vyměníte je za arzenál jarních bund, košil a sáček. Budete tak mít daleko lepší přehled v tom, co v šatníku vlastně máte a oblékání každé ráno tak bude opět inspirativní disciplínou. Co si totiž budeme povídat… zima byla dlouhá a všechny známe ten pocit „nemám, co na sebe“, přestože naše skříně přetékají krásnými kousky. Teď je jen zase najít a s láskou začít nosit!

A když budete v té výměně zimních věcí za jarní… udělejte to i se svými přikrývkami. Zimní hřejivá peřina MARIELI ze 100 % prachového husího peří vám dělala tu nejlepší společnost během dlouhých zimních nocí. Jako nadýchaný obláček vás obklopila, zahřála a jen vystrčit prst u nohy ven se rovnalo malému olympijskému výkonu. Rozumíme vám! Teď přišla chvíle dát ji do pračky na 40 ˚C, přesunout do sušičky na mírný program a schovat do úložného boxu. 

My víme… nechce se vám… ale garantujeme vám, že změna, kterou vám teď navrhneme vás nebude bolet. Vyměnit ji totiž můžete za péřovou celoroční peřinu, která je skvělou variantou pro ty, kteří milují nadýchané a lehké přikrývky. Ty od MARIELI jsou z českého husího prachového peří. To je totiž díky svým vlastnostem ideální výplní. Hřeje, ale je mnohem lehčí a komfortnější. A pokud vám je v noci hodně horko, vyberte si rovnou letní peřinu ze 100 % prachového peří, která se postará o vaši termoregulaci. Naše letní peřiny jsou lehké jako peříčko a opravdu nevadí, že v nich zůstanete v posteli celý den. Navíc MARIELI sypkovina je natolik hustě protkaná, že nepouští peří ven, ani roztoče dovnitř, takže přikrývky jsou vhodné i pro alergiky. 

TIP3: Přivolejte jaro do ložnice novým povlečením

Ruku na srdce… za posledních pár let jsme se naučili mýt si ruce jako chirurgové a dezinfekci má dodnes většina z nás ve své kabelce. Jak často měníte své ložní prádlo? Podle odborníků by to mělo být jednou týdně. Za noc totiž člověk může vypotit až 1 litr potu, který se kromě pyžama vsakuje právě do ložního prádla. S jarním úklidem proto automaticky zvolte i nové ložní povlečení. 

Nádherně sytě žlutá barva zateplí a rozzáří každou ložnici jako zapadající toskánské slunce. Jediným problémem je, že jakmile jednou ložní prádlo Tuscany povlečete, budete mít největší nutkání všeho nechat, otevřít knížku a zalézt do peřin. Ale to vám rozmlouvat vlastně nebudeme! My ten pocit dobře známe. Hebounký satén odvádí pot od těla, nechává ho dýchat a udržuje tak optimální termoregulaci. A mimochodem… koupit povlečení Tuscany můžete pro sebe i pro své děti.

Extra tip:

Pokud vaše povlečení od MARIELI milujete natolik, že se ho odmítáte i na jeden týden vzdát - stačí, když začnete s jarním úklidem hned ráno. Dáte ho do pračky na 60 ˚C, přesunete do sušičky na program „lehce suché“, aby v tkanině ještě zůstala vlhkost, vyndáte ho teplé, uhladíte nebo vyžehlíte a okamžitě zase vrátíte na své místo. Určitě nám dáte za pravdu, že se nic nevyrovná pocitu usínání v čerstvě povlečené posteli.

TIP4: Spolehněte se na funkční detaily, které vám usnadní práci

Tkaničky! Jakmile je jednou použijete nebudete vědět, jak jste bez nich mohli tak dlouho žít. V tom, jak se vám bude dobře spát totiž nehraje velkou roli jen matrace, postel nebo třeba partner, ale i povlečení. A právě proto jsme se postarali na peřinách a povlečení MARIELI o to, že vaše přikrývky zůstanou po celou noc tam, kde mají a neutečou vám nikam ke straně. Naše peřiny jsou navíc prošité do čtverců, takže je v nich peří stále rovnoměrně rozložené. Nemáte zač! Na tyhle zábavné a hlavně funkční detaily jsme v MARIELI opravdu pyšní, ale tím rozhodně nekončíme… 

Už jste slyšeli o našem označení prostředatel? Pokud ne, pak vězte, že máme pro vás dobrou zprávu: už nikdy nebudete muset prostěradlem při povlékání postele složitě otáčet kolem dokonala, abyste zjistili, která strana je kratší a která delší. Na prostěradlech MARIELI najdete cedulky. Nechceme se přechválit, ale je to geniální. Poděkujete nám, jakmile tentokrát postel povlečete hned napoprvé.

TIP5: Uvědomte si, kolik věcí v ložnici máte. Opravdu je potřebujete všechny? 

Nic nepočítejte a jen se pořádně rozhlédněte kolem sebe. Dokážete si zdůvodnit, proč v rohu ložnice stojí krabice s pohorkami nebo na komodě pokojovka v posledním tažení? Přišel čas odstranit všechny věci, díky kterým bude váš život příjemnější a pohodlnější. Vytřiďte ty, které používáte často a vyhraďte jim stálé místo (ano, případně je i zalijte :). Všechny ostatní, které vlastně nevíte, proč v ložnici máte, vyhoďte, ukliďte do skříně nebo darujte kamarádce. Uděláte si tak místo pro nové… Jak by vaší ložnici slušela třeba nová váza nebo svícen? Vytvoříte si tak ložnici, na které vám bude záležet a hlavně, do které se budete každý večer s láskou a radostí vracet.