Je dobrý spánek jen o tom, jak se cítíme, nebo má vliv na náš život celkově?

V předchozím rozhovoru s Katarínou - naší odbornou garantkou pro spankovy wellness jsme rozebrali projekt Spěte s vědci. Ale co její názor na ložnici a spánek jako takový? Má vliv na náš den, život? Přečtete si další část rozhovoru s Katarínou Evansovou.

1200x630-katarina-evansova-rozhovor

Co pro mě znamená ložnice? 

První co mě napadne, je hebkost. Mám moc ráda hebké a na dotyk příjemné materiály, protože to ve mě vyvolává chuť se do nich hned zachumlat. Zbožňuji ten útulný pocit!. Ale také je to místo klidu, kde čerpám síly po náročném dni, a kde se přes víkend trochu „zdržím", protože v sobotu před desátou nevstávám :D. 

Je dobrý spánek jen o tom, jak se cítíme, nebo má vliv na náš život celkově? 

To, jak se cítíme, je bezesporu velmi důležité. Spánek má ale také zásadní vliv na celé naše fungování. Pokud špatně spíme, jsme rozmrzelí, nesoustředění, nedosahujeme dostatečných výkonů atd., zvládneme to několik dní, ale pak musí dojít k "dospání" deficitu. Pokud však někdo nespí dostatečně dlouho a kvalitně, hovoříme o chronické spánkové deprivaci.

To má samozřejmě vliv na naše zdraví, psychickou a fyzickou výkonnost. 

Jsou lidé z nějakého oboru vyloženě pravidelní spáči?

To, že by lidé z nějakého konkrétního oboru byli vyloženě pravidelnými spáči, se jednoznačně tvrdit nedá, ale určitě by pravidelnými spáči měli být sportovci, lékaři, řidiči… a vlastně každý z nás, bez ohledu na práci :). Je to hodně o tom, jaké jsou možnosti uzpůsobení pracovního rozvrhu v závislosti na individuální potřebě načasování spánkové fáze.

Nejlepší je pravidelný režim, ovšem s jistou mírou flexibility. Ideální je, pokud “ranní ptáčata” mohou chodit do práce třeba na sedmou a “noční sovy” kupříkladu na desátou. Všichni tak spokojeně pracují ve svém preferovaném čase a zároveň přirozeném výkonnostním vrcholu, což se pozitivně odrazí nejen na pracovním výkonu, ale i na náladě a motivaci.

Spíše než pravidelné spáče v závislosti na konkrétním oboru umíme ale bohužel identifikovat obory, kde se spí skutečně špatně. To jsou ty, kde se pracuje na směny, nebo tam, kde je obrovský tlak na výkon. Oba tyto faktory jsou ve hře například u zdravotnického personálu a obecně u “first responders”. Tito lidé musí často podávat výkon pod velkým tlakem v době, kdy by jejich tělo mělo fyziologicky regenerovat.

Co vše by se mělo a nemělo v ložnici dělat?

Základem každé spánkové hygieny je pravidlo, že ložnice by měla sloužit pouze ke spánku a sexu.

Proto by člověk v ložnici neměl dělat nic jiného.

Začněme oblíbeným sledováním televize před spaním. Ložnice by měla být místem klidu a spánku, takže ideální je číst si před spaním knihu např. v obývacím pokoji, nebo pokud možno v jiné místnosti. Rozhodně by ložnice neměla sloužit k vážným rozhovorům, řešení problémů, práci atd. Vstup do ložnice a do postele by měl našemu mozku evokovat, že jde spát a nemá se zabývat jinými věcmi, natož negativními. Zní to velmi jednoduše, ale často je to kámen úrazu. Mnoho lidí má hlavu plnou povinností a příprava na spánek probíhá jaksi automaticky, aniž by jí věnovali pozornost a dovolili si uklidnit se, přepnout z říše reality do říše fantazie a usnout takříkajíc s "čistou hlavou". Přesto i malé změny, jako je odstranění rušivých prvků, světel, změna barev nebo nábytku, mohou změnit celkový dojem a proměnit ložnici ve skutečné místo klidu.

Jaké jsou Vaše tipy a rady na kvalitní spánek? 

Kromě výše zmíněných je to určitě to, že se má spát! Je neuvěřitelné, kolik lidí v poslední době bere spánek jako nutné zlo, které musí omezit na nejmenší možnou míru. Během spánku se naše tělo regeneruje, mozek i tělo se čistí, probíhají opravné procesy na buněčné úrovni, a psychika funguje jinak.

Obecně však platí, že základem dobrého spánku je režim. Nejlepší, co můžeme udělat, je začít vstávat a chodit spát každý den ve stejnou dobu, včetně víkendů. Tady ovšem často narážíme, málokomu se chce v sobotu vstávat v šest hodin ráno. Ne vždy to jde dokonale, ale čím pravidelněji, tím lépe. Jde o to najít správnou rovnováhu, aby to bylo proveditelné a příjemné a nevznikl tlak a napětí, že když neusnu do půlnoci, tak se nevyspím. A ještě bych dodala, že pomáhá přestat se řídit nesmysly typu, že každá hodina spánku před půlnocí se počítá za dvě, že vstávání v šest je nejlepší a podobně. Toto je dosti individuální.

Osobně si nepamatuji, kdy jsem naposledy šla spát před půlnocí, ale přesto si troufám říct, že spím dobře a jsem také produktivní.

Pro MARIELI budete garantem zdravého spánku. Co je cílem a na co se bude spánkový wellness zaměřovat?

Primárně se budu zaměřovat na osvětu v oblasti spánku. Budu také přinášet novinky ze světa výzkumu, zajímavé články o výzkumu spánku nejen ze zahraničí, ale i z České republiky.

Bude také prostor pro zodpovězení mnohých dotazů, a v neposlední řadě se budu snažit přinášet zajímavé akce, na kterých budeme mít možnost se setkat, a také informace o zajímavých projektech, do kterých se budete moci zapojit i vy.