Královny pořádku radí, jak si vytvořit z ložnice oázu klidu

Ložnice je prostor, ve kterém trávíme třetinu života, čerpáme energii, milujeme se, diskutujeme i stůněme, a proto by měla mít ze všech místností v domácnosti jednu z největších priorit, říkají Královny pořádku, Lucie Kocman a Pavlína Štefanová

Chcete, aby vaše ložnice byla oázou klidu, plně funkční a zároveň krásná? Vyzpovídali jsme Královny pořádku, úspěšné organizátorky a influencerky z profilu @o_domove - Lucii Kocman a Pavlínu Štefanovou. Pojďme společnosti zjistit, co je pro ně osobně nejdůležitější pro kvalitní spánek, jak na harmonickou ložnici a co naopak do vaší svatyně odpočinku definitivně nepatří.

Na úvod se nemůžu nezeptat: Jakou nejlepší radu bych od vás pro svoje organizační začátky mohla dostat?

Lucie: Začni s nějakým malým prostorem. Ať už je to skříňka pod umyvadlem, zásuvka v koupelně, místo, kde máš vitamíny. Vyber cokoliv, kam chodíš často. Porozhlédni se, co lze využít, případně dokup nějaké pomocníky. Uvidíš, jak ti i taková drobnost vykouzlí úsměv a dodá motivaci k větším soustům.

Pavlína: Obecně radíme nezačínat s velkými věcmi typu šatník nebo kuchyň. Tam se můžeš rychle utopit a ztratit světlo na konci tunelu. Na organizaci je potřeba čas a klid. Hodně pomáhá se spojit s kamarádkou a organizovat společně, jednou u mě jednou u tebe. Nebo si zavolat na pomoc nás.

Zaměřme se teď na ložnici. A co je naopak základem? 

Lucie: Ložnice je prostor, ve kterém trávíme třetinu života, čerpáme energii, milujeme se, diskutujeme, i stůněme, a proto by měl mít ze všech prostor v domácnosti jednu z největších priorit. Základem je kvalitní postel, peřiny a povlečení, se kterými jste v nejbližším kontaktu. Přírodní materiály zde oceníte nejvíce ze všeho, a to doslova na vlastní kůži. 

Pavlína: Obě jsme v posledním roce vyměnily postele za skandinávský systém spaní a pokrývky máme z kvalitního peří namísto dutého vlákna. Třešničkou na dortu pak bylo dokonalé povlečení, se kterým jsme se seznámily díky naší práci. Hledaly jsme pro sebe, i pro naše klienty něco výjimečně příjemného a našly MARIELI. S majitelkou Terezií to doslova byla láska na první pohled, a nakonec jsme pro MARIELI navrhly a zrealizovaly stánek na veletrh, který vyhrál cenu za design. Povlečení jsme podrobily zátěžovým testům našich rodin a uspělo. Svlékáme ho jen na nutnou dobu praní a sušení, jiné už nemáme.

Co v ložnici rozhodně nemít?

Lucie: Místnost by měla být jen o samotném místě pro spaní a adekvátním osvětlení. Nic jiného tam nepatří. Takže fotky dětí ani jiných rodinných příslušníků či přátel, i když je milujeme nade vše. Ložnice by měla hrát primárně pro partnery. Odpusťte si suché květiny. I když vaše svatební kytice byla úchvatná, tak v suchém stavu přináší do prostoru energii smrti.

Pavlína: …a taky hodně prachu. Dopřejte si živou rostlinu, pozor ale na špičaté listy nebo ostny, dobře také kontrolujte, aby substrát nezahníval. Promyslete, co dáváte pod postel, měla by dýchat, a to i zespodu. Spoustu tipů jsme shrnuly našem seriálu Královny pořádku v díle s ložnicí.

Co je pro vás osobně nejdůležitější pro kvalitní spánek a harmonickou ložnici? 

Lucie: Když to vezmu z pohledu organizace, je to zbavení se vizuálního smogu. Ložnice by měla sloužit primárně ke spánku a partnerství. Je to intimní prostor a podle toho je třeba k němu přistupovat. Přístup k posteli by měl být pro oba stejný. Párovost věcí, lampiček, nočních stolků, dekorací, působí na naše podvědomí a nastoluje rovnost mezi lidmi. Pokud partnera nemáte, tak tím, že mu vytvoříte pomyslné místo (máte povlečené dvě peřiny a spíte na jedné straně postele), můžete ho do života podvědomě „přivolat“. Povlékejte vždy stejné povlečení a nebojte se bílé, ta dodá ložnici čistotu a svěžest. A věřte, že z bílé se ráno lehčeji vstává.

Jak vlastně nejraději odpočíváte?

Pavlína: Sama nejčastěji sportem nebo v sauně, občas se do něčeho začtu nebo hrajeme deskové hry s dětmi, aktuálně frčí Karak a Dixit. Dokonale si odpočinu na naší chalupě, ve srovnání s Prahou je tam takový zvláštní klid a pohoda. Hlídáme si také společný čas jen s manželem, divadlo, opera nebo jen večeře. Jezdíme i pravidelně na prodloužené víkendy, kdy teprve dochází na dlouhodobější plány nebo celkově budoucnost. V normálním provozu není vůbec čas. 

Lucie: Já se odpočívat učím, pověstný worklife balanc zvládá Pavlí daleko lépe než já a hodně mě inspiruje. Abych dokázala odpočívat musí mě něco paralyzovat, jinak pořád něco dělám, plánuji a vymýšlím. Nejraději se nechávám opečovat třeba na masáži nebo kosmetice a v mém věku si řekněme, že už je to i potřeba. Moc ráda chodím do Envy kliniky, kde jsme se zaměřili na kvalitu pleti. To je můj momentálně největší relax. 

Můžete prozradit 3 postupy/tipy, které jsou základem organizované domácnosti?

  1. Pravidelně třídit – život a potřeby se dynamicky mění, a ne každá životní etapa potřebuje vše z té předešlé, proto je potřeba vše pravidelně třídit, třeba 2x do roka se změnou sezóny.
  2. Dávat věci do logických celků – zkuste v domácnosti umístit stejné či související předměty k sobě. Ať už to jsou knihy, čistící prostředky nebo oblečení, vždy by měly být uloženy společně.
  3. Najděte věcem pevné místo uvnitř úložného prostoru, jen tak budete moci zorganizovat klidně celý byt během 5 min, když vás přepadne nečekaná návštěva.