Kristiina Mäki: Když nebudu odpočatá a spokojená já, tak nebude ani můj syn

Jak se udržovat dlouhodobě v kondici? Na to jsme se zeptali jedné z našich nejlepších běžkyň Kristiiny Mäki, která závodí za český klub Olymp a finský Lahden Ahkera. Díky rodičům má totiž jednatřicetiletá mílařka kořeny v obou zemích, a proto je také držitelkou několika českých, ale i finských rekordů a to v běhu na 1500, 2000, 3000 a 5000 metrů. 

Povězte nám váš “lifehack”, jak se udržet na sportovním “Olympu” a přitom vypadat tak skvěle?  

Aktivní regenerace v průběhu dne a samozřejmě spánek. Abych byla opravdu odpočatá, musím naspat alespoň sedm hodin (usínám před 22 h a vstávám kolem 6 h ranní). Jsem vděčná, že mám tak hodného a šikovného syna, který se vzbudí v průběhu noci maximálně jednou. Když nebudu odpočatá a spokojená já, tak nebude šťastný ani Kaapo.

Jak je pro vás důležité prostředí a materiály v nichž spíte?

Protože trávím dost času cestováním na závody, jsem zvyklá přespat téměř kdekoliv. Nicméně na kvalitním spánku si zakládám, proto jsem si domů v nedávné době pořídila lepší matrace a také povlečení MARIELI –⁠ saténové se zeleným lemováním Monteverde a s jemnými černými proužky Flåm. Možná i z hotelů jsem naučená spát v bílém ložním prádle, proto jsem i domů zvolila toto minimalistické povlečení.

Jak vypadá běžný den profesionální atletky?   

V průběhu sezóny mám jeden až dva závody za týden. Takové tempo se dá vydržet ale maximálně dva měsíce. Nicméně tréninky odjedu každý den minimálně dva. Úplné volno si s mým mužem plánujeme vždy na měsíc na přelomu září/října. (pozn. red. manželem Kristiiny je atlet Filip Sasínek). V nedávné době jsme se s celou rodinou vrátili ze soustředění z italského Melaga, jež se nachází v Jižním Tyrolsku. Neskutečně jsme si to tam spolu užili.

Při takovém tempu je důležitá i strava. Prozraďte nám složení vašeho jídelníčku…

Pro mě je nejlepší jíst kolem 19 h nejpozději. Jinak jím standardně snídani, oběd, večeři a mezitím svačiny. Když mám dvoufázový trénink, přidávám si na talíř více jídla. Jím vše, jen v sezóně si hlídám vyšší příjem bílkovin, aby tělo nezačalo požírat vlastní svalovinu.

Kolik kalorií v průběhu dne spálíte? Měříte si na chytrých hodinkách výdej?

Ano, chytré hodinky mám, ale podle toho, co ukazují (kolik spálím kalorií), tak bych se už musela dávno ztratit, takže tím se opravdu neřídím. Ale co si hlídám je rozbor krve, který se provádí celkem často v mém týmu. Zde si dělám i mineralogram, takže beru různé doplňky stravy/vitaminy dle potřeby. Zkrátka to, co mi zrovna chybí.

Olympijské závody v Tokiu jste běžela půl roku po porodu syna. Do jaké míry ovlivnily hormony váš výkon?

Možná se budete divit, ale výkonnost to paradoxně zvýšilo. Na LOH v Tokiu jsem absolvovala tři závody v průběhu pěti dní. V semifinále na 1500 metrů jsem dokonce překonala pětatřicet let starý český rekord. Byl to můj životní závod. Jak výkonem, tak po emoční stránce. A překvapilo mě, kolik lidí na něj v červenci 2021 koukalo.

Jak dlouho se chcete věnovat běhu? 

Dokud budu moct, budu běhat. Ale kdo ví, jak dlouho… Asi dokud mi tělo a mysl bude sloužit. Pak bych se chtěla naplno věnovat znovu architektuře. :-)